Resultat 2013

Här är årets resultat. Jämfört med förra året var underlaget mycket snabbare och banrekordet kapades med nästan 2 timmar! Tvärr tvingades vi att diska 3 löpare som sprang utanför markerad led och korsade mållinjen från fel håll, deras tider finns noterade. En av dessa var dessutom först i mål.

Återupplev loppet igen; över 600 foton hittar du på Flicker och en schysst film i IR och visuellt på YouTube.

En av alla våra trevliga åskådare har också gjort en film över årets lopp.

Resultat 2012.


#Namn:Hemort/land:Klubb: Start: A1: B1: Vändpunkt: B2: A2: Mål:
161Tobias TybergTäbyTeam Ormsalva08:03:04
-
-
-
09:22:55
1:19:51
1:19:51
4:59
10:34:14
2:31:10
1:11:19
5:05
11:16:29
3:13:25
0:42:15
6:02
11:53:18
3:50:14
0:36:49
5:15
13:13:17
5:10:13
1:19:59
5:42
15:08:20
7:05:16
1:55:03
7:11
241Odd LarssonNäsbyparkBlåfrusen LK08:03:04
-
-
-
09:24:38
1:21:34
1:21:34
5:05
10:38:47
2:35:43
1:14:09
5:17
11:19:37
3:16:33
0:40:50
5:50
11:59:32
3:56:28
0:39:55
5:42
13:32:24
5:29:20
1:32:52
6:38
15:14:38
7:11:34
1:42:14
6:23
351Erik EngÅkersbergaÅkersberga Spring08:03:04
-
-
-
09:24:49
1:21:45
1:21:45
5:06
10:38:25
2:35:21
1:13:36
5:15
11:18:42
3:15:38
0:40:17
5:45
12:02:21
3:59:17
0:43:39
6:14
13:36:29
5:33:25
1:34:08
6:43
15:26:15
7:23:11
1:49:46
6:51
457Johan SteeneSödermalmTeam Teqnion08:03:04
-
-
-
09:25:47
1:22:43
1:22:43
5:10
10:43:28
2:40:24
1:17:41
5:32
11:33:25
3:30:21
0:49:57
7:08
12:16:39
4:13:35
0:43:14
6:10
13:46:08
5:43:04
1:29:29
6:23
15:37:54
7:34:50
1:51:46
6:59
547Edward AlmStockholm08:03:04
-
-
-
09:26:33
1:23:29
1:23:29
5:13
10:43:20
2:40:16
1:16:47
5:29
11:27:33
3:24:29
0:44:13
6:19
12:12:35
4:09:31
0:45:02
6:26
13:50:54
5:47:50
1:38:19
7:01
15:51:06
7:48:02
2:00:12
7:30
664Mats VidingerVallentunaVallentuna FK08:03:04
-
-
-
09:26:28
1:23:24
1:23:24
5:12
10:43:35
2:40:31
1:17:07
5:30
11:27:43
3:24:39
0:44:08
6:18
13:37:17
5:34:13
2:09:34
18:30
13:51:18
5:48:14
0:14:01
1:00
15:51:06
7:48:02
1:59:48
7:29
748Joakim MalmerfeltÅkersbergaÅkersberga Triathlonförening08:03:04
-
-
-
10:20:15
2:17:11
2:17:11
8:34
11:23:53
3:20:49
1:03:38
4:32
12:13:21
4:10:17
0:49:28
7:04
13:01:55
4:58:51
0:48:34
6:56
14:44:30
6:41:26
1:42:35
7:19
16:32:06
8:29:02
1:47:36
6:43
882Virva PopovicTäbyTeam Nordic Trail08:03:04
-
-
-
09:36:52
1:33:48
1:33:48
5:51
11:06:53
3:03:49
1:30:01
6:25
11:57:50
3:54:46
0:50:57
7:16
12:49:18
4:46:14
0:51:28
7:21
14:35:33
6:32:29
1:46:15
7:35
16:35:20
8:32:16
1:59:47
7:29
971Fredrik OhlinStockholmStoneridge runners08:03:04
-
-
-
09:36:15
1:33:11
1:33:11
5:49
11:03:26
3:00:22
1:27:11
6:13
11:54:27
3:51:23
0:51:01
7:17
12:42:58
4:39:54
0:48:31
6:55
14:28:16
6:25:12
1:45:18
7:31
16:38:22
8:35:18
2:10:06
8:07
1075Kent DrouggeSollentunaSPIF Triathlon08:03:04
-
-
-
09:25:03
1:21:59
1:21:59
5:07
10:40:22
2:37:18
1:15:19
5:22
11:28:41
3:25:37
0:48:19
6:54
12:17:43
4:14:39
0:49:02
7:00
14:12:02
6:08:58
1:54:19
8:09
16:38:22
8:35:18
2:26:20
9:08
1174Franklin WoodStockholmStockholm Frontrunners08:03:04
-
-
-
09:34:07
1:31:03
1:31:03
5:41
10:59:17
2:56:13
1:25:10
6:05
11:46:01
3:42:57
0:46:44
6:40
12:40:51
4:37:47
0:54:50
7:50
14:31:33
6:28:29
1:50:42
7:54
16:54:17
8:51:13
2:22:44
8:55
1272Henrik AhnbrinkTäbySundbybergs IK Skidor08:03:04
-
-
-
09:25:29
1:22:25
1:22:25
5:09
10:41:58
2:38:54
1:16:29
5:27
11:32:29
3:29:25
0:50:31
7:13
12:27:17
4:24:13
0:54:48
7:49
14:30:04
6:27:00
2:02:47
8:46
16:56:34
8:53:30
2:26:30
9:09
1380Jonas WåågÅkersbergaÅkersberga Spring08:03:04
-
-
-
10:42:24
2:39:20
2:39:20
9:57
11:07:05
3:04:01
0:24:41
1:45
11:57:59
3:54:55
0:50:54
7:16
12:51:06
4:48:02
0:53:07
7:35
14:45:03
6:41:59
1:53:57
8:08
17:00:04
8:57:00
2:15:01
8:26
1468Marcus BerggrenLjusdalUnit 4 Agresso08:03:04
-
-
-
09:33:50
1:30:46
1:30:46
5:40
11:10:39
3:07:35
1:36:49
6:54
12:02:08
3:59:04
0:51:29
7:21
13:04:10
5:01:06
1:02:02
8:51
14:59:17
6:56:13
1:55:07
8:13
17:30:05
9:27:01
2:30:48
9:25
1559Rune BergqvistVaxholmFLIR IF08:03:04
-
-
-
09:47:58
1:44:54
1:44:54
6:33
11:27:47
3:24:43
1:39:49
7:07
12:25:15
4:22:11
0:57:28
8:12
13:32:30
5:29:26
1:07:15
9:36
15:45:53
7:42:49
2:13:23
9:31
18:33:02
10:29:58
2:47:09
10:26
1644Mia WidstrandÅkersberga08:03:04
-
-
-
10:04:54
2:01:50
2:01:50
7:36
12:18:17
4:15:13
2:13:23
9:31
13:27:49
5:24:45
1:09:32
9:56
15:11:59
7:08:55
1:44:10
14:52
18:19:41
10:16:37
3:07:42
13:24
21:02:52
12:59:48
2:43:11
10:11
 
DNF
45Christian JonhammarStockholmTeam Rynkeby08:03:04
-
-
-
09:45:19
1:42:15
1:42:15
6:23
11:27:39
3:24:35
1:42:20
7:18
12:24:58
4:21:54
0:57:19
8:11
13:35:46
5:32:42
1:10:48
10:06
16:10:53
8:07:49
2:35:07
11:04
-
-
-
-
77Rikard KelloniemiHalmstadTeam ultra Sweden08:03:04
-
-
-
10:06:09
2:03:05
2:03:05
7:41
11:50:39
3:47:35
1:44:30
7:27
12:56:56
4:53:52
1:06:17
9:28
14:02:09
5:59:05
1:05:13
9:19
16:39:47
8:36:43
2:37:38
11:15
-
-
-
-
43Jonas RomfeltAspuddenBlåfrusen LK08:03:04
-
-
-
09:36:30
1:33:26
1:33:26
5:50
11:06:44
3:03:40
1:30:14
6:26
11:57:46
3:54:42
0:51:02
7:17
12:54:50
4:51:46
0:57:04
8:09
-
-
-
-
-
-
-
-
78Tom EnglundEnebybergEnebyberg Ultra Runners08:03:04
-
-
-
09:25:54
1:22:50
1:22:50
5:10
10:47:55
2:44:51
1:22:01
5:51
11:42:52
3:39:48
0:54:57
7:51
13:52:10
5:49:06
2:09:18
18:28
-
-
-
-
-
-
-
-
62Annelie OlaussonSkövdeLonesome runners08:03:04
-
-
-
10:05:03
2:01:59
2:01:59
7:37
12:08:13
4:05:09
2:03:10
8:47
13:17:20
5:14:16
1:09:07
9:52
14:27:40
6:24:36
1:10:20
10:02
-
-
-
-
-
-
-
-
81Tomas AlbinssonÅkersbergaTeam Rockrunners08:03:04
-
-
-
09:22:29
1:19:25
1:19:25
4:57
10:34:02
2:30:58
1:11:33
5:06
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
56Peter SkoglundSundbybergStuga77 IF08:03:04
-
-
-
10:05:56
2:02:52
2:02:52
7:40
12:05:49
4:02:45
1:59:53
8:33
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
58Jonas ZetterbergKungsholmenTeam Z elite running08:03:04
-
-
-
09:36:30
1:33:26
1:33:26
5:50
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
 
DSQ
54Staffan BlixtNackaTeam Ultrasweden08:03:04
-
-
-
09:25:40
1:22:36
1:22:36
5:09
10:37:58
2:34:54
1:12:18
5:09
11:17:02
3:13:58
0:39:04
5:34
11:54:25
3:51:21
0:37:23
5:20
13:12:51
5:09:47
1:18:26
5:36
14:56:31
6:53:27
1:43:40
6:28
52Julia ForsbergUmeåUmeåRuffie08:03:04
-
-
-
10:09:13
2:06:09
2:06:09
7:53
11:48:35
3:45:31
1:39:22
7:05
12:39:15
4:36:11
0:50:40
7:14
14:13:25
6:10:21
1:34:10
13:27
15:46:45
7:43:41
1:33:20
6:40
18:36:35
10:33:31
2:49:50
10:36
53Maja NygrenUmeåUmeåRuffie08:03:04
-
-
-
09:57:30
1:54:26
1:54:26
7:09
11:36:26
3:33:22
1:38:56
7:04
12:39:01
4:35:57
1:02:35
8:56
13:36:14
5:33:10
0:57:13
8:10
15:46:24
7:43:20
2:10:10
9:17
18:36:35
10:33:31
2:50:11
10:38
 
DNS
42Erland WaldréusNäsbyparkBlåfrusen LK-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
46Fredric ZeisigBrommaTail-f Systems-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
49Johan NordBjörkenNMG Running-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
50Einar CardonaStockholmNMG Runners-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
55Anders LindbergÅkersbergaÅkersberga Spring-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
60Marcus ErikssonKnivsta-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
63Martin SternbergJohanneshovSPIF Triathlon-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
65Svante HolmHässelbyAddnature-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
66Daniel PeiroÖsterskärÅkersberga spring-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
67Johan KarlbomBrommaÄngby Runners-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
69Jonas HäggqvistSolnaTeam Eco2 Energy-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
70Johannes Evers GesterEkeröMälarö SoK-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
73Eric ForsnerTeam Nordic Trail-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
76Jonas SjöblomÄlvsjöIF Linnéa-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
79Rikard GötheEnebybergEnebyberg Ultra Runners-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-