Resultat 2013
Här är årets resultat. Jämfört med förra året var underlaget mycket snabbare och banrekordet kapades med nästan 2 timmar! Tvärr tvingades vi att diska 3 löpare som sprang utanför markerad led och korsade mållinjen från fel håll, deras tider finns noterade. En av dessa var dessutom först i mål.
Återupplev loppet igen; över 600 foton hittar du på Flicker och en schysst film i IR och visuellt på YouTube.
En av alla våra trevliga åskådare har också gjort en film över årets lopp.
Resultat 2019
Resultat 2018
Resultat 2017
Resultat 2016
Resultat 2015
Resultat 2014
Resultat 2013
Resultat 2012
# | Namn: | Hemort/land: | Klubb: | Start: | A1: | B1: | Vändpunkt: | B2: | A2: | Mål: | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 61 | Tobias Tyberg | Täby | Team Ormsalva | 08:03:04 - - - | 09:22:55 1:19:51 1:19:51 5:03 | 10:34:14 2:31:10 1:11:19 5:16 | 11:16:29 3:13:25 0:42:15 6:02 | 11:53:18 3:50:14 0:36:49 5:15 | 13:13:17 5:10:13 1:19:59 5:55 | 15:08:20 7:05:16 1:55:03 7:16 |
2 | 41 | Odd Larson | Näsbypark | Blåfrusen LK | 08:03:04 - - - | 09:24:38 1:21:34 1:21:34 5:09 | 10:38:47 2:35:43 1:14:09 5:29 | 11:19:37 3:16:33 0:40:50 5:50 | 11:59:32 3:56:28 0:39:55 5:42 | 13:32:24 5:29:20 1:32:52 6:52 | 15:14:38 7:11:34 1:42:14 6:28 |
3 | 51 | Erik Eng | Åkersberga | Åkersberga Spring | 08:03:04 - - - | 09:24:49 1:21:45 1:21:45 5:10 | 10:38:25 2:35:21 1:13:36 5:27 | 11:18:42 3:15:38 0:40:17 5:45 | 12:02:21 3:59:17 0:43:39 6:14 | 13:36:29 5:33:25 1:34:08 6:58 | 15:26:15 7:23:11 1:49:46 6:56 |
4 | 57 | Johan Steene | Södermalm | Team Teqnion | 08:03:04 - - - | 09:25:47 1:22:43 1:22:43 5:14 | 10:43:28 2:40:24 1:17:41 5:45 | 11:33:25 3:30:21 0:49:57 7:08 | 12:16:39 4:13:35 0:43:14 6:10 | 13:46:08 5:43:04 1:29:29 6:37 | 15:37:54 7:34:50 1:51:46 7:04 |
5 | 47 | Edward Alm | Stockholm | 08:03:04 - - - | 09:26:33 1:23:29 1:23:29 5:17 | 10:43:20 2:40:16 1:16:47 5:41 | 11:27:33 3:24:29 0:44:13 6:19 | 12:12:35 4:09:31 0:45:02 6:26 | 13:50:54 5:47:50 1:38:19 7:16 | 15:51:06 7:48:02 2:00:12 7:36 | |
5 | 64 | Mats Vidinger | Vallentuna | Vallentuna FK | 08:03:04 - - - | 09:26:28 1:23:24 1:23:24 5:16 | 10:43:35 2:40:31 1:17:07 5:42 | 11:27:43 3:24:39 0:44:08 6:18 | 13:37:17 5:34:13 2:09:34 18:30 | 13:51:18 5:48:14 0:14:01 1:02 | 15:51:06 7:48:02 1:59:48 7:34 |
7 | 48 | Joakim Malmerfelt | Åkersberga | Åkersberga Triathlonförening | 08:03:04 - - - | 10:20:15 2:17:11 2:17:11 8:40 | 11:23:53 3:20:49 1:03:38 4:42 | 12:13:21 4:10:17 0:49:28 7:04 | 13:01:55 4:58:51 0:48:34 6:56 | 14:44:30 6:41:26 1:42:35 7:35 | 16:32:06 8:29:02 1:47:36 6:48 |
8 | 82 | Virva Popovic | Täby | Team Nordic Trail | 08:03:04 - - - | 09:36:52 1:33:48 1:33:48 5:56 | 11:06:53 3:03:49 1:30:01 6:40 | 11:57:50 3:54:46 0:50:57 7:16 | 12:49:18 4:46:14 0:51:28 7:21 | 14:35:33 6:32:29 1:46:15 7:52 | 16:35:20 8:32:16 1:59:47 7:34 |
9 | 71 | Fredrik Ohlin | Stockholm | Stoneridge runners | 08:03:04 - - - | 09:36:15 1:33:11 1:33:11 5:53 | 11:03:26 3:00:22 1:27:11 6:27 | 11:54:27 3:51:23 0:51:01 7:17 | 12:42:58 4:39:54 0:48:31 6:55 | 14:28:16 6:25:12 1:45:18 7:48 | 16:38:22 8:35:18 2:10:06 8:14 |
9 | 75 | Kent Drougge | Sollentuna | SPIF Triathlon | 08:03:04 - - - | 09:25:03 1:21:59 1:21:59 5:11 | 10:40:22 2:37:18 1:15:19 5:34 | 11:28:41 3:25:37 0:48:19 6:54 | 12:17:43 4:14:39 0:49:02 7:00 | 14:12:02 6:08:58 1:54:19 8:28 | 16:38:22 8:35:18 2:26:20 9:15 |
11 | 74 | Franklin Wood | Stockholm | Stockholm Frontrunners | 08:03:04 - - - | 09:34:07 1:31:03 1:31:03 5:45 | 10:59:17 2:56:13 1:25:10 6:18 | 11:46:01 3:42:57 0:46:44 6:40 | 12:40:51 4:37:47 0:54:50 7:50 | 14:31:33 6:28:29 1:50:42 8:12 | 16:54:17 8:51:13 2:22:44 9:02 |
12 | 72 | Henrik Ahnbrink | Täby | Sundbybergs IK Skidor | 08:03:04 - - - | 09:25:29 1:22:25 1:22:25 5:12 | 10:41:58 2:38:54 1:16:29 5:39 | 11:32:29 3:29:25 0:50:31 7:13 | 12:27:17 4:24:13 0:54:48 7:49 | 14:30:04 6:27:00 2:02:47 9:05 | 16:56:34 8:53:30 2:26:30 9:16 |
13 | 80 | Jonas Wååg | Åkersberga | Åkersberga Spring | 08:03:04 - - - | 10:42:24 2:39:20 2:39:20 10:05 | 11:07:05 3:04:01 0:24:41 1:49 | 11:57:59 3:54:55 0:50:54 7:16 | 12:51:06 4:48:02 0:53:07 7:35 | 14:45:03 6:41:59 1:53:57 8:26 | 17:00:04 8:57:00 2:15:01 8:32 |
14 | 68 | Marcus Berggren | Ljusdal | Unit 4 Agresso | 08:03:04 - - - | 09:33:50 1:30:46 1:30:46 5:44 | 11:10:39 3:07:35 1:36:49 7:10 | 12:02:08 3:59:04 0:51:29 7:21 | 13:04:10 5:01:06 1:02:02 8:51 | 14:59:17 6:56:13 1:55:07 8:31 | 17:30:05 9:27:01 2:30:48 9:32 |
15 | 59 | Rune Bergqvist | Vaxholm | FLIR IF | 08:03:04 - - - | 09:47:58 1:44:54 1:44:54 6:38 | 11:27:47 3:24:43 1:39:49 7:23 | 12:25:15 4:22:11 0:57:28 8:12 | 13:32:30 5:29:26 1:07:15 9:36 | 15:45:53 7:42:49 2:13:23 9:52 | 18:33:02 10:29:58 2:47:09 10:34 |
16 | 44 | Mia Widstrand | Åkersberga | 08:03:04 - - - | 10:04:54 2:01:50 2:01:50 7:42 | 12:18:17 4:15:13 2:13:23 9:52 | 13:27:49 5:24:45 1:09:32 9:56 | 15:11:59 7:08:55 1:44:10 14:52 | 18:19:41 10:16:37 3:07:42 13:54 | 21:02:52 12:59:48 2:43:11 10:19 | |
DNF | |||||||||||
45 | Christian Jonhammar | Stockholm | Team Rynkeby | 08:03:04 - - - | 09:45:19 1:42:15 1:42:15 6:28 | 11:27:39 3:24:35 1:42:20 7:34 | 12:24:58 4:21:54 0:57:19 8:11 | 13:35:46 5:32:42 1:10:48 10:06 | 16:10:53 8:07:49 2:35:07 11:29 | - - - - | |
77 | Rikard Kelloniemi | Halmstad | Team ultra Sweden | 08:03:04 - - - | 10:06:09 2:03:05 2:03:05 7:47 | 11:50:39 3:47:35 1:44:30 7:44 | 12:56:56 4:53:52 1:06:17 9:28 | 14:02:09 5:59:05 1:05:13 9:19 | 16:39:47 8:36:43 2:37:38 11:40 | - - - - | |
43 | Jonas Romfelt | Aspudden | Blåfrusen LK | 08:03:04 - - - | 09:36:30 1:33:26 1:33:26 5:54 | 11:06:44 3:03:40 1:30:14 6:41 | 11:57:46 3:54:42 0:51:02 7:17 | 12:54:50 4:51:46 0:57:04 8:09 | - - - - | - - - - | |
78 | Tom Englund | Enebyberg | Enebyberg Ultra Runners | 08:03:04 - - - | 09:25:54 1:22:50 1:22:50 5:14 | 10:47:55 2:44:51 1:22:01 6:04 | 11:42:52 3:39:48 0:54:57 7:51 | 13:52:10 5:49:06 2:09:18 18:28 | - - - - | - - - - | |
62 | Annelie Olausson | Skövde | Lonesome runners | 08:03:04 - - - | 10:05:03 2:01:59 2:01:59 7:43 | 12:08:13 4:05:09 2:03:10 9:07 | 13:17:20 5:14:16 1:09:07 9:52 | 14:27:40 6:24:36 1:10:20 10:02 | - - - - | - - - - | |
81 | Tomas Albinsson | Åkersberga | Team Rockrunners | 08:03:04 - - - | 09:22:29 1:19:25 1:19:25 5:01 | 10:34:02 2:30:58 1:11:33 5:18 | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
56 | Peter Skoglund | Sundbyberg | Stuga77 IF | 08:03:04 - - - | 10:05:56 2:02:52 2:02:52 7:46 | 12:05:49 4:02:45 1:59:53 8:52 | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
58 | Jonas Zetterberg | Kungsholmen | Team Z elite running | 08:03:04 - - - | 09:36:30 1:33:26 1:33:26 5:54 | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
DSQ | |||||||||||
54 | Staffan Blixt | Nacka | Team Ultrasweden | 08:03:04 - - - | 09:25:40 1:22:36 1:22:36 5:13 | 10:37:58 2:34:54 1:12:18 5:21 | 11:17:02 3:13:58 0:39:04 5:34 | 11:54:25 3:51:21 0:37:23 5:20 | 13:12:51 5:09:47 1:18:26 5:48 | 14:56:31 6:53:27 1:43:40 6:33 | |
52 | Julia Forsberg | Umeå | UmeåRuffie | 08:03:04 - - - | 10:09:13 2:06:09 2:06:09 7:59 | 11:48:35 3:45:31 1:39:22 7:21 | 12:39:15 4:36:11 0:50:40 7:14 | 14:13:25 6:10:21 1:34:10 13:27 | 15:46:45 7:43:41 1:33:20 6:54 | 18:36:35 10:33:31 2:49:50 10:44 | |
53 | Maja Nygren | Umeå | UmeåRuffie | 08:03:04 - - - | 09:57:30 1:54:26 1:54:26 7:14 | 11:36:26 3:33:22 1:38:56 7:19 | 12:39:01 4:35:57 1:02:35 8:56 | 13:36:14 5:33:10 0:57:13 8:10 | 15:46:24 7:43:20 2:10:10 9:38 | 18:36:35 10:33:31 2:50:11 10:46 | |
DNS | |||||||||||
42 | Erland Waldréus | Näsbypark | Blåfrusen LK | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
46 | Fredric Zeisig | Bromma | Tail-f Systems | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
49 | Johan Nord | Björken | NMG Running | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
50 | Einar Cardona | Stockholm | NMG Runners | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
55 | Anders Lindberg | Åkersberga | Åkersberga Spring | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
60 | Marcus Eriksson | Knivsta | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | ||
63 | Martin Sternberg | Johanneshov | SPIF Triathlon | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
65 | Svante Holm | Hässelby | Addnature | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
66 | Daniel Peiro | Österskär | Åkersberga spring | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
67 | Johan Karlbom | Bromma | Ängby Runners | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
69 | Jonas Häggqvist | Solna | Team Eco2 Energy | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
70 | Johannes Evers Gester | Ekerö | Mälarö SoK | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
73 | Eric Forsner | Team Nordic Trail | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | ||
76 | Jonas Sjöblom | Älvsjö | IF Linnéa | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | |
79 | Rikard Göthe | Enebyberg | Enebyberg Ultra Runners | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - | - - - - |